Mały dom bez pozwolenia

Dom do 70 m bez pozwolenia – jakie są warunki budowy?

Mały, wakacyjny dom bez zezwolenia na budowę jest możliwy! Jakie warunki trzeba spełnić, by bez przeszkód wybudować funkcjonalny dom? Czy przy projekcie domu do 35 m trzeba pozyskać pozwolenie z gminy? Na te i więcej pytań odpowiemy w niniejszym artykule.

Jak wybudować dom bez pozwolenia do 35 m?

Polskie prawo dopuszcza budowę domu do 35 metrów bez zezwoleń. Co to oznacza w praktyce? Unikniesz załatwiania urzędowych spraw oraz kierownika budowy, a także szybko i sprawnie przejdziesz przez cały proces. Zanim jednak przystąpisz do budowy domu, warto pamiętać o kilku istotnych czynnikach:

  • aby wybudować dom bez pozwolenia, powierzchnia przyziemia, czyli dolnej kondygnacji, nie powinna przekroczyć 35 m²;
  • dom musi być parterowy, letniskowy, wakacyjny;
  • na każde 500 m² działki możesz wybudować tylko jeden taki domek.

Czy te przepisy zezwalają również na dom bez pozwolenia z poddaszem użytkowym? Dom parterowy do 35 m może mieć poddasze, ale nie jest dozwolone zaadaptowanie go jako osobną część mieszkalną. W praktyce warto się dowiedzieć w swojej gminie czy starostwie powiatowym, czy domki rekreacyjne z antresolą i/lub poddaszem nieużytkowym wymagają konsultacji. Może się okazać, że w Twoim mieście przepisy sprawiają, że nie wybudujesz domu wakacyjnego w takim projekcie, w jakim chcesz.

Czy można wybudować dom bez pozwolenia do 70 m?

To pytanie bardzo często pojawia się zwłaszcza teraz, gdy rząd ogłosił, że rozważa taką możliwość w nowych przepisach. Ponieważ w ostatnim czasie wokół tematu powstało wiele niejasności, wyjaśniamy: drewniany dom do 70 m² (tak, jak w przypadku domu do 35 m²) możesz wybudować bez zezwolenia. Oczywiście, pamiętając o tym, że wciąż musi to być dom parterowy z poddaszem nieużytkowym. Taki domek wciąż traktuje się jako rekreacyjny. Czy można wybudować całoroczny dom bez pozwolenia? Prawo budowlane na rok 2020 mówi, że domy bez pozwolenia muszą być wolnostojące i parterowe, z nieużytkowym poddaszem lub bez. Nie ma znaczenia czy będziesz spędzać w takim domu wakacje, lato, czy cały rok. Co więcej, jeśli spełnisz wszystkie warunki, możesz wybudować również murowany dom bez pozwolenia.

W jakich przypadkach pozwolenie na budowę będzie konieczne?

Dobrze jest wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest pozwolenie na budowę, niezależnie od metrażu domu. Jakie to sytuacje? Pozwolenie będzie niezbędne jeśli:

  • domek ograniczy możliwość zabudowy sąsiadujących działek;
  • domek znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków;
  • w sytuacji, w której niezbędna jest ocena inwestycji w związku z obszarem natura 2000.

Ile kosztuje dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwoleń buduje się szybko, już w kilka tygodni będziesz mógł cieszyć się swoją nową inwestycją. Ze względu na to, że są to domy parterowe, należą do tzw. domów modułowych, które są niskie i nie zajmują dużej przestrzeni, a co więcej, składają się już z gotowych elementów, które wystarczy złożyć. Średni koszt budowy domku rekreacyjnego to 30-45 tys. zł., choć niektóre ceny domów zaczynają się już od 20 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od ilości tarasów czy balkonów oraz materiałów wykorzystanych do budowy domu.