Planujesz rozpoczęcie budowy domu? Chcesz, by Twoje lokum było ekologiczne oraz przede mną ekonomiczne? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótkie zestawienie, które pomoże Ci porównać dom pasywny oraz dom energooszczędny.
Co to jest dom pasywny?
Zanim przejdziemy do różnić pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym, warto przybliżyć definicję jednego z nich. Dom pasywny to nic innego jak budynek charakteryzujący się odpowiednią izolacją oraz zastosowaniem rozwiązań, dzięki którym będzie on energooszczędny oraz jak najbardziej samowystarczalny. Co to oznacza w praktyce? Domy pasywne często są budowane z myślą o oszczędności, szacuje się, że pełen koszt budowy domu pasywnego zwraca się już po kilkunastu latach aktywnego mieszkania w nim. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by można było mówić o budynku pasywnym? Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w tego typu budownictwie są oczywiście panele słoneczne. Dzięki odpowiednio umieszczonym bateriom gospodarstwo domowe zyskuje energię, którą może wykorzystać do własnych celów, zmniejszając tym samym kwoty na rachunkach za prąd. Kolejną informacją, o której należy wiedzieć, jest fakt, że domy pasywne posiadają stosunkowo małą ilość ścian dlaczego? Wiele osób twierdzi, że tego typu budynki powinny być bardzo porządnie izolowane oraz szczelne, by dom jak najlepiej trzymał ciepło. Aby zwiększyć szczelność domu, nie wstawia się dużej ilości okien, przez co wnętrze domu może okazać się ciemne. Wstawianie małej ilości ścian pomaga utrzymać ciepło w domu, a także sprawia, że światło słoneczne rozprzestrzenia się po całej powierzchni domu.
Czym różni się dom pasywny od domu energooszczędnego?
Głównym zadaniem domu energooszczędnego jest zmniejszenie konieczności użycia energii, dom pasywny natomiast nie tylko zmniejsza używanie energii, ale również ją produkuje. Kolejną niezwykle ważną różnicą jest fakt, że tak zwany dom pasywny nie potrzebuje instalacji grzewczej składającej się między innymi z grzejników, ponieważ dzięki doskonałej izolacji, gromadzi on ciepło oraz zapewnia taką samą temperaturę w każdej części budynku. Jeśli zatem domy pasywne nie potrzebują klasycznej instalacji grzewczej, w jaki sposób utrzymuje się w nich ciepło podczas zimy? Szacuje się, że zapotrzebowanie domu pasywnego na energię nie może przekraczać 15 kWh/m² w ciągu roku. Choć te liczby mogą okazać się mylące, oznacza to, że aby zapewnia ciepło w domu pasywnym, wystarczy 1.5 litra oleju opałowego na 1 m². Jest to bardzo dobry wynik, który pozwala na oszczędności dużej ilości pieniędzy.
Czy budowa domu pasywnego się opłaca?
Mając na uwadze informacje zawarte w tym tekście, można wywnioskować, że dom pasywny łączy się z dużą oszczędnością, a zatem jego opłacalność jest niezaprzeczalna. Decydując się jednak na rozpoczęcie budowy, należy liczyć się z tym, że wymogi, które budynek musi spełnić to między innymi współczynnik przenikania ciepła mniejszy od 0,80 W dla okien oraz drzwi. Budowa domu energooszczędnego jest niewątpliwie zdecydowanie łatwiejsza pod względem prawnym. Sumując wszystkie za i przeciw możesz sam podjąć decyzję o tym, na który z domów postawisz.