Fototapety zupełnie inne niż kiedyś

Pewnie pamiętasz jak uciążliwe było tapetowanie mieszkań jeszcze nie tak dawno temu. Wiadro z klejem, wszystko wokół posmarowane, a tapeta pomarszczona i pofalowana na ścianie. Jeszcze bardziej dawały się we znaki fototapety, bo tu precyzja musiała być jeszcze większa. Ale na szczęście, to przeszłość. Dziś są tapety samoprzylepne. Ale to nie wszystko. Przeczytaj, czym jeszcze różnią się obecne fototapety od dawnych.

Materiały używane do wykańczania wnętrz są coraz bardziej nowoczesne – łatwe w położeniu, utrzymaniu czystości i późniejszym demontażu. Jednym z ciekawszych pomysłów, które niezwykle szybko odmienią wnętrza, są fototapety. Dzięki nim można osiągnąć wiele efektów wizualnych oraz zmienić, wrażenie co do gabarytów pomieszczenia. Warto też zauważyć, że jakość fototapet w ostatnich latach diametralnie się zmieniła.

Fototapety wczoraj i dziś

Lata temu położenie fototapety wiązało się z ogromem pracy. Dawniej zmiana wyglądu ścian w naszym domu, wymagała poświęcenia czasu, konieczne było także posiadanie konkretnych umiejętności. Współcześnie, położenie fototapety, którą można kupić w wersji samoprzylepnej, jest dziecinnie proste. Co więcej, jeżeli za jakiś czas zamarzy nam się ponowna zamiana, zdjęcie fototapety ze ściany, nie będzie wymagało ponownego jej gipsowania i wygładzania. Nowoczesne fototapety można łatwo usunąć.

Nieskończenie wiele możliwości

Ilość wzorów, jakie dostępne są na fototapetach, może przywrócić o zawrót głowy. Najmodniejsze w tym sezonie liście, czy inne motywy roślinne, a także krajobrazy – zmienią wnętrze nie do poznania. Mnogość kolorów i bardzo ciekawych wzorów podzielonych tematycznie, wzbogaci niewyobrażalnie aranżacje pomieszczeń. W zależności od upodobań, czy innych elementów wystroju wnętrz, można wybierać z motywów roślinnych, zwierzęcych, geometrycznych, akwareli, czy zawsze będących na czasie wzorów vintage.

Nie tylko na ściany

Nowoczesne fototapety można umieszczać nie tylko na ścianach. Ciekawym, nietuzinkowym rozwiązaniem, szczególnie w sypialni, której większość czasu spędzany na leżąco, jest przyklejenie fototapety na suficie. Jednak nie tylko w ten sposób można odmienić swoje wnętrza. Fototapeta, umieszczona na schodach, szafkach, gdzie może stanowić kontynuację przyjętej koncepcji aranżacyjnej, może stanowić bardzo ciekawą inspirację.

Niesamowite efekty wizualne

Nie ma lepszego sposobu na wizualną zmianę wymiarów pomieszczenia, niż umieszczenie na ścianach fototapety o odpowiednim wzorze. Dzięki takiemu wykończeniu ścian można uzyskać wrażenie zdecydowanego powiększenia gabarytów pomieszczenia. Wzór, który zawiera głębie, może sprawić wrażenie znacznie większej powierzchni, lepszych proporcji niewielkiego, czy wąskiego pomieszczenia. Efekt ten można jeszcze wzmocnić poprzez umieszczenie naprzeciwko ściany z fototapetą lustra.

Nie tylko w salonie

Nowoczesne fototapety są na tyle trwałe, odporne na uszkodzenia, przetarcia, że mogą być stosowane do wykańczania nie tylko pokoi. Sprawdzą się idealnie jako ozdoba przedpokoju, a nawet w łazienki, czy kuchni. W tych miejscach, gdzie mogą stanowić ciekawą alternatywę dla armatury – jednak zmiana za jakiś czas fototapety, nie wiąże się z remontem o tak dużym zasięgu, jak w przypadku wymiany płytek.

Fototapety stwarzają naprawdę ogromne możliwości aranżacyjne. Ogromny wybór kolorystyki, możliwość uzyskania próbek, żeby sprawdzić, jak kolor prezentuje się rzeczywistości, pozwalają stworzyć wnętrze, o jakim marzymy, bez kompromisów.