Salon prowansalski

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski to jeden z najpiękniejszych stylów dekoracji wnętrz. Nawiązujący do regionu południowo-wschodniej Francji kojarzy się ze słońcem, domowym ciepłem, sielskim klimatem i świeżością. Wnętrza prowansalskie powinny być zatem jasne, wygodne i przytulne. Salon w stylu prowansalskim to połączenie klimatu wiejskiego, sielskiego i ponadczasowej elegancji przeplatanej romantycznymi, stylowymi akcentami. Czy więc prowansalski klimat można odwzorować w każdym salonie? Absolutnie tak, bez względu na metraż i układ pomieszczeń.

We wnętrzach prowansalskich królują przede wszystkim klasyczne drewniane meble, kamień, kute żelazo, jasne kolory, naturalne materiały i tkaniny. Świeże i suszone kwiaty, motywy roślinne, zioła to kolejna cecha charakterystyczna stylu prowansalskiego.

Jak więc urządzić salon w stylu prowansalskim? – To proste – skorzystać z wszystkiego, co ma naturalne piękno.

Jakie kolory w stylu prowansalskim?

Jeżeli chcesz urządzić salon w stylu prowansalskim, pamiętaj, że bazą kolorów, od której należy wyjść, jest biel i wszystkie jej odcienie. Kolorystyka może też iść w kierunku kości słoniowej, czy jasnych odcieni budyniowych, wszelkich jasnych odcieni szarości i beżów. Nie brakuje również kolorów takich jak oliwkowe zielenie, czy ciepłe żółcie. W zestawieniu prowansalskich kolorów należy wspomnieć o uroczym pastelowym fiolecie i herbacianym różu. Taka baza kolorów gwarantuje utrzymanie sielskiego klimatu.

Prowansalskie meble, czyli co wybrać

Aranżacja salonu w stylu prowansalskim nie jest trudna do zrealizowania, wystarczy pamiętać, że we wnętrzach prowansalskich dominują meble ze szlachetnego drewna, bardzo często z rozmysłem postarzane, bielone i delikatnie zdobione efektowną przecierką. Ozdobą takich mebli jest również kute żelazo. Pobielane, lekko przetarte komody, przeszklone serwantki, ale również otwarte półki czy szklane witryny, na których można umieścić książki, elegancką zastawę stołową, wazony czy świeczniki nadające sielskiego charakteru w prowansalskim wnętrzu . Lekkości meblom dodają wyprofilowane nóżki, czy uchwyty o wypukłym kształcie. Nie ma na nich zbędnych zdobień i rzeźbień. Pokój dzienny jest ciepły i przytulny jednak wszystko jest proste, nieskomplikowane i miłe dla oka. Meble z wikliny czy rattanu są również bardzo mile widziane.

Jadalnia w salonie prowansalskim

Tkaniny i dodatki, które uświetnią aranżację salonu prowansalskiego

I tu można szaleć. Wystarczy wyobrazić sobie bezpretensjonalny urok francuskiej wsi. Pastelowy fiolet wszechobecnej lawendy. W salonie prowansalskim biel na ścianach daje nam niesamowite możliwości w wyborze dodatków. Styl prowansalski uwielbia dekoracje z naturalnych materiałów, aby więc stworzyć przytulną domową atmosferę, warto wybrać naturalne tkaniny, miękkie materiały. Dobrym pomysłem będą długie, zwiewne, jasne zasłony, lawendowe miękkie koce, pikowane narzuty. Poduchy w kwiaty na sofach i fotelach oddadzą sielski klimat. W salonie prowansalskim warto wprowadzić delikatne motywy florystyczne jak lawenda czy zioła. Ciekawą propozycją są kwiatowe motywy na zastawie stołowej czy osłonkach na rośliny. Styl prowansalski niesamowicie lubi dodatki nadgryzione zębem czasu lub na takie stylizowane. Warto wybrać się na pchli targ- ceramiczna misa, świecznik czy obraz w przecieranej ozdobnej ramie będą wspaniałą ozdobą w prowansalskim salonie. Kryształowe żyrandole dekorujące sufit nadadzą pożądanego romantycznego klimatu. Świetny efekt da również kuty żyrandol . Żeby urządzić salon w stylu prowansalskim wystarczy więc zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich dodatków z klimatem południowo wschodniej Francji. Gwarantuje to sukces i ciepłą atmosferę i domowy klimat.