Wnętrze w stylu retro

Styl retro w aranżacji wnętrz – jak urządzić wnętrze retro?

Obecna moda w architekturze wnętrz jest bardzo zróżnicowana. Można przyjąć, że jest to pozytywne zjawisko, dzięki któremu każdy może czuć się dobrze w pomieszczeniach urządzonych w ich ulubionym stylu. Współczesne aranżacje bardzo często łączą ze sobą nowoczesne rozwiązania ze starymi elementami, tworząc popularny styl retro. Jego unikalne zestawienia świetnie sprawdzają się zarówno w kamienicach czy nowoczesnych apartamentach, jak również w domach wolnostojących, co z powodzeniem można podkreślić w elewacji i najbliższym otoczeniu domu. Czym charakteryzują się wnętrza retro i w jaki sposób można uzyskać oryginalny efekt postarzenia we własnym wnętrzu?

Cechy charakterystyczne dla stylu retro

Styl retro nie lubi przepychu. Nienachalne wnętrza nawiązują do przeszłości i noszą ślady modernizmu powojennego. We współczesnych aranżacjach retro największą rolę odgrywają meble oraz dodatki. Ich wygląd silnie kojarzy się z latami 50., 60. oraz 70. Jako tło do wyposażenia najlepiej pasuje podłoga wyłożona parkietem o drewnianym wykończeniu. Często układana na wzór jodełki dodaje niepowtarzalnego klimatu. Z kolei ściany świetnie odwzorowują ówczesne czasy, jeśli są pokryte wzorzystymi tapetami. Charakterystycznym zamiennikiem może być także pokrycie ściany strukturalną powierzchnią lub postarzaną cegłą. Aby oddać ducha ubiegłych czasów, wnętrza retro wyposaża się w solidne, masywne meble, o skośnych i niewielkich nóżkach. Głównym materiałem jest fornirowane drewno. Silnym trendem stylu retro są także meble tapicerowane obiciem w fantazyjne, odważne wzory i kolory. Przeważająca kolorystyka to brąz, czerwony, żółty i złoty, a także przytłumione zielone czy niebieskie barwy. Niemalże każdy pokój w stylu retro powinien być udekorowany grubymi i ciężkimi zasłonami.

Odważny salon w stylu retro

W poszukiwaniu inspiracji na aranżację salonu, warto zajrzeć do antykwariatu, gdzie można znaleźć istne perełki z poprzednich lat. Pojedyncze komody, stoliki czy fotele, a także stare radia, zegary czy lustra, które ocieplają wnętrze i nadają mu charakter. Niepowtarzalny klimat może stworzyć gramofon znaleziony na strychu. Salon retro warto oświetlić pięknymi lampami z dużymi, materiałowymi abażurami w odcieniach pomarańczowego. Połączenie beżowego koloru na ścianach z mocnymi akcentami, np. czerwonego czy musztardowego znajdującego się na dekoracjach czy obiciach foteli, stworzy odważną aranżację w nowoczesnym wydaniu.

Retro i vintage w całym domu

Wnętrza retro w obecnych aranżacjach nie wyglądają jak babcine pokoje oglądane na zdjęciach. To styl, który miesza w sobie nowoczesność z elementami vintage. Postarzane, szlachetne meble nadają duszy każdemu wnętrzu. Z tego też powodu warto przekonać się, że kuchnia vintage to doskonały pomysł. Meble kuchenne w efekcie starego, przetartego drewna to podstawa projektu. Klimat podkręcą szklanki w metalowych koszyczkach i inne drobne akcesoria. Łazienka retro również jest możliwa do urządzenia, a bazę może stanowić powracające w odświeżonej formie lastryko. Sprawdzi się także ciekawa, drobna mozaika. Dodając stylizowane lustro w złotej ramie i klimatyczne oświetlenie możliwe jest osiągnięcie harmonii z resztą domu urządzonej w stylu retro.