Ściana z plakatami-propagandowymi

Między Wschodem, a Zachodem – najciekawsze plakaty propagandowe USA, ZSRR i Europy

Czasy, w których puste ściany można było udekorować za pomocą drogich obrazów lub kosztownych aranżacji, minęły bezpowrotnie. Wszystko za pomocą plakatów na ścianę, które w ciągu ostatnich kilku dekad stały się bardzo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych obrazów. Nie są one drogie, prezentują się niezwykle gustownie oraz dostępne są w wielu różnych wariantach. Dzięki temu nie problem dopasować ich zarówno do stylu urządzanego pomieszczenia, jak i budżetu. Dowodem na to są plakaty propagandowe ZSRR, PRL-u czy nawet zza oceanu. Dlaczego plakaty te zdobyły tak duże zainteresowanie? Zanim stały się one dziełem sztuki, musiały najpierw przejść dość długą drogę. Jaką? Zdradzamy poniżej!

Amerykańskie plakaty propagandowe — wolność i równość

Historia ubiegłego wieku minęła w Stanach pod znakiem wielu zmian. Widać to również w tematyce plakatów propagandowych z tamtego okresu. Najczęściej mówią one o równości rasowej, walce z sowietami, a także nie brak w nich… postaci z komiksów! W przeciwieństwie do utrzymanych w duchu socjalizmu plakatów propagandowych z ZSRR potrafiły one zaskakiwać odbiorców swoim przekazem. Często przedstawiały one walkę dobra ze złem — zwłaszcza jeżeli ich celem była mobilizacja Amerykan do wstąpienia do wojska. Dawne plakaty propagandowe z USA nie były jednak wolne od manipulacji. W bardzo celny sposób trafiały one w sedno za pomocą karykatury, czy postaci z kreskówek. Wiele plakatów z okresu powojennego zawiera również elementy propagandy antyjapońskiej oraz antyniemieckiej. Za pomocą obrazu kreowano uczucia oraz postawy patriotyczne przyszłych pokoleń Amerykanów.

kobiety na amerykańskim plakacie propagandowym
Amerykański plakat propagandowy zachęcający kobiety do zakupu obligacji

Plakaty propagandowe ZSRR — pochwała komunizmu

Radzieckie plakaty propagandowe obejmują bardzo szeroki przedział czasu. Część z nich swoimi początkami sięga już czasów bolszewików. Dopiero później ewoluowały one do postaci plakatów radzieckich. Ich tematyka skupia się jednak wokół tematyki wojennej oraz komunistycznej. Przedstawiane na nich postaci zachęcają do podejmowania działań na rzecz komunizmu oraz walki z zachodnim kapitalizmem. Plakaty stały się bowiem narzędziem w rękach rządu. Miały one na celu utrzymanie komunistycznego porządku w społeczeństwie, do którego były one adresowane. Nie bez powodu najczęściej przedstawiano na nich ludzi młodych, pracujących, przedstawicieli partii komunistycznych oraz przedstawicielu klasy robotniczej. Nie brak na nich również wizerunków Lenina i Stalina, którzy jako ojcowie narodu, nawoływali swoich rodaków do podjęcia działania.

Plakat propagandowy z ZSSR Niet
Plakat propagandowy ZSRR – „Niet”

Europejskie plakaty propagandowe vintage

Okres II wojny światowej był bolesny dla całego świata, w tym również i Europy. W trakcie walk na froncie życie utraciły miliony mężczyzn, których miejsce musiały z czasem zająć kobiety. Stąd również w całej Europie modne stały się plakaty ukazujące „siłę kobiet”. Aktywnie zachęcały one płeć piękną do podjęcia pracy w fabrykach oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba było ludzi. Ich pojawienie się zapoczątkowało powstanie wielu, historycznych zmian. Nie można bowiem zapominać, że pierwsze plakaty propagandowe z kobietami zaczęły się pojawiać wtedy, gdy kobiety nie posiadały jeszcze zbyt wielu praw. Utrzymanie rodziny oraz zarabianie od wieków było domeną mężczyzny. Wiele z nich to także polskie plakaty propagandowe z czasów PRL-u. Ukazywały one codzienne życie ludu pracującego oraz zachęcały do popierania socjalizmu.