Plakat vintage z dziećmi

Plakaty vintage – dekoracje ścienne w stylu retro

W kontrze do powszechnego obecnie w wystroju wnętrz stylu nowoczesnego pojawił się nowy trend, na dekoracje w stylu vintage. Jeśli jesteś fanem klimatów lat 50-tych, 60-tych czy 70-tych, plakaty vintage mogą być idealnym dodatkiem, który udekoruje Twoje ściany zgodnie z tym, co Ci gra w duszy. 

Plakaty filmowe vintage 

Najprostszym sposobem na wprowadzenie stylu vintage do swoich czterech kątów jest wybranie plakatów filmowych pochodzących ze wspomnianego okresu. Czasy, kiedy na wielkim ekranie święciły triumfy gwiazdy takie jak Marylin Monroe, Greta Garbo czy Audrey Hepburn budzą nostalgię i tęsknotę na światem, który wydawał się być nieskażony dzisiejszymi problemami.

Wieszając na ścianach plakaty retro ze scenami z filmów takich jak Śniadanie u Tiffaniego, Moulin Rouge, Casablanca czy Przeminęło z wiatrem, dajemy swoim myślom pretekst, by przeniosły się ku beztrosce, jednocześnie pokazując, że… mamy dobry gust filmowy i cenimy klasykę. 

Warto też dodać, że jeśli cenimy stylistykę vintage, ale bardziej przemawia do nas kino współczesne, nie musimy rezygnować z prezentowania ulubionych posterów. Współcześni graficy chętnie tworzą własne interpretacje plakatów do aktualnych hitów filmowych, często właśnie w stylu retro. Warto poszukać takich niestandardowych połączeń.

Plakaty botaniczne w stylu vintage 

Wielką popularnością w kategorii vintage cieszą się także plakaty botaniczne, stylizowane na stare ryciny z zielników, atlasów botanicznych czy… poradników na szeptuch i zielarek. Urok takich rysunków jest niezaprzeczalny, co więcej, pasują one do wnętrz w każdym stylu – wystarczy dobrać odpowiednią kolorystykę. Czerń i biel, przygaszone zielenie, a może sepia? Plakaty vintage, choć utrzymane w podobnej stylistyce, występują w wielu odcieniach.

Warto poszukać swoich ulubionych roślin (być może tych, które rosną w naszym ogrodzie?) i zrobić dla nich miejsce na ścianie. Ciekawie będzie prezentowała się np. cała galeria oprawionych w ramki rycin, przedstawiających różne części tej samej rośliny, albo rośliny z pokrewnych gatunków, czy też kolekcja ziół, jakie można spotkać w najbliższej okolicy – tak, by utrwalić sobie ich wizerunek zanim przyjdzie czas na zbiory. 

Stare plakaty propagandowe

Jeszcze jedną ciekawą kategorią plakatów w stylu vintage są plakaty propagandowe. W zależności od kontekstu, w jakim umieści się je w domu, pokazują, że osoba, która urządzała przestrzeń ma poczucie humoru, ceni ironię albo zwyczajnie interesuje się historią. 

Miłośnicy czasów PRL mogą sięgnąć po kolorowe, pełne kontrastów i wymownych symboli plakaty z hasłami takimi jak 'kobiety na traktory’, 'cukier krzepi’, czy znany chyba wszystkim plakat z mężczyzną odmawiającym zdecydowanym gestem alkoholu. Ciekawie prezentują się również amerykańskie plakaty propagandowe, zachęcające np. do wstąpienia do armii, albo wręcz przeciwinie – krzyrzące wielkimi literami 'no war!’. 

Niezależnie od tego, jaki jest nasz ulubiony motyw przewodni, plakaty w stylu vintage to z pewnością oryginalna dekoracja. Korzystajmy z tego, jak szeroki jest ich wybór na rynku.