Mieszkanie po remoncie

Ile kosztuje remont mieszkania?

Masz w planach remont mieszkania? Zastanawiasz się nad tym, ile będzie kosztować Cię ta przyjemność? Ostatnie lata pokazały, że branża budowlana remontowa to jeden z najbardziej stabilnych rynków, niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę wygląda remont mieszkania oraz z jakimi kosztami się on wiąże.

Remont mieszkania — od czego zależy jego cena

Wiele osób przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu remontu, robi tak zwany kosztorys oraz plan działania. Niestety plany często muszą ulec zmianie już w trakcie przeprowadzania prac. Od czego zatem zależy cena remontu? Niewątpliwie ogromny wpływ na koszty związane z remontem oraz wykończeniem mieszkania ma jego powierzchnia. Przeciętne mieszkanie w dużym mieście ma około 40 metrów kwadratowych. W zależności od rozkładu czterdziestometrowe mieszkanie może zawierać kuchnie z salonem, sypialnie oraz łazienkę lub też dwa oddzielne pokoje, zamkniętą kuchnię oraz łazienkę. Warto jest zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu kombinacji jest naprawdę wiele i podobnie jak powierzchnia mieszkania, mają one duży wpływ na koszt remontu. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, planując remont, jest oczywiście plan działania, czyli to, czego oczekujesz od remontu. Jeśli masz w planach jedynie drobne prace mające na celu odświeżenie mieszkania, możesz być pewny, że Twój remont będzie znacznie tańszy niż w przypadku pełnej metamorfozy mieszkania.

Ile kosztuje kompleksowy remont mieszkania?

To ile kosztuje remont mieszkania, jest kwestią niezwykle indywidualną, która często zależy od Twoich oczekiwań oraz preferencji. Warto dodać, że poszczególne ceny mogą się od siebie różnić w zależności od lokalizacji mieszkania oraz jego położenia. Skoro znasz już odpowiedź na podstawowe kwestie, możemy przejść do konkretnych przykładów.

Podłoga

Jeśli masz w planach wymianę podłogi, musisz zatrudnić ekipę, która skuje poprzednie płytki lub zdemontuje panele, a następnie ułoży wybraną przez Ciebie podłogę. Mając to na uwadze, należy liczyć się z kosztami związanymi z zakupem materiałów oraz zapłatą dla fachowców. Łączny koszt wymiany podłogi na czterdziestometrowym mieszkaniu to około 3500 złotych.

Łazienka

Pomieszczeniem, które często wymaga całkowitej metamorfozy, jest oczywiście łazienka. Obecne standardy techniczne, jak i wizualne dość mocno różnią się od metod stosowanych jeszcze kilka lat temu. Decydując się na remont łazienki, należy wziąć pod uwagę malowanie ścian, wymianę płytek, położenie podłogi, a w niektórych przypadkach, również wymianę sprzętów takich jak ceramika oraz meble łazienkowe. Pełny koszt przedstawionego remontu to około 10000 złotych. Warto wiedzieć, że w tym przypadku można zdecydować się na małe cięcia kosztów, jednak przeprowadzenie pełnowymiarowego remontu oscyluje w granicach wyżej podanej kwoty.

Kuchnia

Remont kuchni to jedno z największych wyzwań. Dlaczego? Kuchnia często nazywana jest sercem domu. To właśnie w tym pomieszczeniu domownicy spędzają najwięcej czasu. Remontując kuchnie, warto zadbać o to, by ściany były pomalowane farbą, którą można myć. Dodatkowo należy dobrać odpowiednie płytki ścienne oraz podłogowe, oraz zestaw mebli. W przypadku mebli kuchennych ciekawym rozwiązaniem może okazać się ich renowacja – dowiedz się, jak odnowić meble kuchenne. Zestawy mebli kuchennych często są w bardzo dobrym stanie, jeśli zatem uważasz, że Twoje meble nie potrzebują wymiany, spróbuj je własnoręcznie odnowić. Koszt remontu kuchni wraz z ewentualną wymianą oraz montażem mebli kuchennych to kolejne 10000 złotych.

Salon

Koszt remontu salonu wbrew pozorom nie jest aż tak wysoki, jak w przypadku łazienki czy kuchni. Na samo odświeżenie pomieszczenia składa się malowanie ścian oraz wymiana podłogi. Maksymalny koszt za te usługi w mieszkaniu o powierzchni 40 metrów kwadratowych to około 3000 złotych. Warto jest jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cena ta ulegnie ponad dwukrotnemu zwiększeniu w przypadku zakupu nowych mebli oraz sprzętu AGD.

Sypialnia

Ostatnim elementem, o którym nie można zapomnieć, jest oczywiście sypialnia. Umeblowanie sypialni to ważne zadanie, od którego zależy jakość Twojego snu. Kupując meble do sypialni, zwróć uwagę na jakość materaca oraz ramy łóżka. Koszty związane z zakupem dwóch szafek nocnych, łóżka oraz szafy to około 5000 złotych.

Podsumowanie

Jak widzisz, cena remontu może się różnić w zależności od wielu zmiennych czynników. Podsumowując wszystkie wyżej podanej kwoty, można zatem stwierdzić, że remont mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych wynosi od 20000 do 30000 złotych. Pamiętaj, że te kwoty są elastyczne oraz mogą ulec zmianie, ponieważ wszystko zależy od materiałów użytych w trakcie pracy, a także lokalizacji oraz poziomu remontu.