Pompa ciepła przy budynku

 Jak działa pompa ciepła powietrzna, a jak gruntowa?

Wszystkie pompy ciepła działają na podobnej zasadzie, pobierając energię cieplną z otoczenia. Technologia ta jest niezwykle prosta, co zapewnia odpowiednią wydajność tych systemów grzewczych. Jednak w zależności od wybranego rodzaju cechuje je inne źródło poboru energii grzewczej oraz związana z tym zmiana działania. W jaki sposób działa pompa ciepła powietrzna, a jak gruntowa? 

Pompa ciepła gruntowa oraz powietrzna- jakie są różnice w ich działaniu?

Pompa ciepła powietrzna oraz gruntowa doskonale sprawdza się podczas ogrzewania budynków i domów mieszkalnych, a także obiektów przemysłowych. Niemniej jednak rozwiązania te różnią się pomiędzy sobą chociażby ze względu na konieczność przystosowywania obiektu do instalacji, wybrane źródło ciepła czy pracę instalacji.

Pompa ciepła gruntowa pozyskuje ciepło z gruntu, które zostaje poddane przekształceniu, by w końcowym etapie zostać dostarczone do systemu grzewczego. Jest to możliwe dzięki dwóm źródłom- górnego oraz dolnego, z których odpowiednio pobierane jest ciepło oraz przekazywane do instalacji i budynku. Aby jednak było to możliwe najczęściej konieczne jest wykonanie odwiertów, których głębokość jest uzależniona od wielu indywidualnych czynników.

Schemat działania pompy ciepła

Pompa ciepła powietrzna składa się z dwóch jednostek, które zamontowane są odpowiednio na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. W modułach tych umiejscowione są odpowiednie wentylatory, sprężarki, parowniki czy skraplacze. To w nich właśnie przeprowadzana jest większość procesów związanych z wytwarzaniem ciepła i wtłaczaniem go do budynku. W tym systemie nie ma konieczności dostosowywana budynku przed instalacją.

Jakie są ich korzyści oraz wady?

Pompa ciepła gruntowa to wysoka jakość pracy oraz ekonomia. W tym systemie ciepło pozyskiwane jest z ziemi (gleby), co najczęściej związane jest z koniecznością wykonania odpowiednich odwiertów. To z kolei może pociągać za sobą wyższe koszty inwestycyjne, czego nierzadko obawiają się użytkownicy. Jednak pozyskane w ten sposób korzyści z pewnością je zrekompensują. Warto wspomnieć również o tym, iż pompa ciepła gruntowa wymaga o wiele mniejszej ilości energii elektrycznej oraz jest zdecydowanie bardziej wydajna. To korzystnie przekłada się na jakość pracy systemu ogrzewania. 

 
W przypadku powietrznej pompy ciepła nie ma konieczności wykonywania odwiertów czy dostosowywania obiektu. Natomiast posiada jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną, która wymaga odpowiedniego montażu. Ze względu na pobieranie energii z powietrza wydajność pracy systemu jest zależna przede wszystkim od czynników zewnętrznych, dlatego też nierzadko inwestorzy decydują się na wybór mocniejszych systemów do pracy także w niskich temperaturach poniżej -25 st. C. Niemniej jednak powietrzna pompa ciepła doskonale sprawdza się do ogrzewania różnych obiektów zapewniając wydajną i komfortową pracę systemu bez większych problemów. 

Pompa ciepła- jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła w głównej mierze zależy od indywidualnych oczekiwań oraz możliwości danego inwestora. W zależności od różnych czynników warto indywidualnie podjąć decyzję o doborze odpowiedniego rodzaju pompy, która zagwarantuje wydajną pracę systemu. Wszelkie kwestie warto więc skonsultować z odpowiednim specjalistą, którego pomoc będzie niezbędna już na etapie planowania inwestycji.