Pokój chłopca z łóżkiem w kształcie samochodu.

Pokój dla chłopca 8 – 12 lat inspiracje i aranżacje

Urządzanie pokoju dla chłopców w wieku od 8 do 12 lat może okazać się nie lada wyzwaniem dla wielu rodziców. Dziecko jest już bowiem nieco starsze, z tego też powodu pokój będzie stanowił jego wizytówkę, a także przestrzeń zarówno do nauki, jak i zabawy. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, w jaki sposób urządzić pokój dla chłopca w wieku szkolnym, tak, aby zadowolić swojego syna.

Kącik do nauki

Pokój każdego ucznia, niezależnie od tego, czy jest to dziewczyna, a może chłopiec, powinien być wyposażony w kącik do nauki. Odpowiednio urządzona przestrzeń z pewnością zachęci do odrabiania prac domowych czy uczenia się do sprawdzianów i kartkówek. Do obowiązkowego wyposażenia takiego kącika należy przede wszystkim biurko – powinno być ono na tyle obszerne, aby zmieściła się na nim lampka, książki, zeszyty oraz piórnik nabiurkowy. Projektując pokój chłopięcy, należy wziąć pod uwagę również wygodne krzesło, zapewniające zdrowe ułożenie kręgosłupa podczas nauki, a także kilka półek i szafek na książki. Pozwolą one na praktyczną organizację przestrzeni. 

Przestrzeń do spędzania wolnego czasu

Zarówno projektując pokój dla chłopca w wieku 8 lat, jak i pokój dla chłopca w wieku 12 lat, oprócz przestrzeni do nauki, powinniśmy wygospodarować także przestrzeń do zabawy oraz spędzania wolnego czasu. W tym przypadku, doskonale sprawdzi się wielofunkcyjne łóżko z funkcją nocną oraz dzienną. Pozwoli ono na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Niezbędna jest również szafa na ubrania – warto wyposażyć ją w kilka praktycznych półek, na których można umieścić skarpetki czy bieliznę.

Nowoczesny pokój chłopięcy
Przestronny pokój chłopięcy

Idealnym rozwiązaniem będą także pufy, na których Twój syn może usiąść i odpocząć, grając w ulubioną grę, rozmawiając przez telefon z przyjaciółmi czy czytając książkę. Pamiętaj, aby przestrzeń rozrywkową dostosować do swojego dziecka oraz jego zainteresowań, a także sposobu spędzania wolnego czasu. 

Design, dekoracje oraz ozdoby

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest również całościowa oprawa pomieszczenia. Design wnętrza powinien być mianowicie dopasowany do indywidualnych preferencji Twojego dziecka. Warto również zwrócić uwagę na to, iż pokój przeznaczony dla chłopca w wieku ośmiu lat, będzie prezentował się w zupełności inaczej, niż ma się to w przypadku pokoju dla chłopaka w wieku lat dwunastu. Jeśli Twój syn nie ma jasno określonych zainteresowań, postaw na uniwersalne, chłopięce rozwiązania. Należy do nich na przykład pokój utrzymany w kolorystyce, obejmujące barwy takie, jak czerń, biel, odcienie niebieskiego, czerwień, a także odcienie zieleni. Jeśli chodzi natomiast o motywy, sprawdzą się tutaj między innymi pojazdy, kosmos, superbohaterzy czy też drużyny sportowe. Kolejną popularną opcją do pokoju dla starszych chłopców i nastolatków są plakatu na ścianach – mogą one przedstawiać krajobrazy czy też zdjęcia ze znajomymi. 

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik nieco przybliżył Ci temat urządzania pokoju dla chłopca w starszym wieku. Najważniejsze, żeby Twoje dziecko było szczęśliwe i dobrze się czuło w swoim najbliższym otoczeniu. Życzymy samych udanych aranżacji!