nowoczesna kuchnia ze szklanymi dodatkami
Szklane dodatki do kuchni – prostota i nowoczesność
20 marca, 2021
Fototapety zupełnie inne niż kiedyś
25 kwietnia, 2021
retro salónik

retro salónik

Mody pojawiają się i znikają, jednak co jakiś czas upodobania stylistów zwracają się w to samo miejsce. W stronę sprawdzonej klasyki, czyli stylistyki retro vintage. W muzyce rozrywkowej uważa się, że, bardziej lubimy utwory, które już słyszeliśmy. Czy tak samo jest w modzie?

Retro i vintage to style, które lubią powracać do łask. Tak również jest obecnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić. Ich elementy będą królować przez najbliższy czas zarówno w świecie mody, jak i w architekturze wnętrz. Najnowsze trendy w home decor wskazują bowiem na to, że zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Czym różnią się od siebie retro i vintage? Jakie dodatki mogą być uniwersalne dla tych dwóch różnych stylów?


Nieśmiertelny styl vintage


Wnętrza w tym stylu sprawiają wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał. I właśnie za to, styl vintage pokochały miliony osób na całym świecie. Jakie dokładnie elementy wystroju sprawdzą się w w tym stylu? Odpowiedź brzmi: wszystko, co ma więcej niż 20 lat! Meble i inne przedmioty wykonane przed 2000 rokiem to prawdziwy skarb. Wystarczy je jedynie nieco odświeżyć, np. pomalować, a mebel otrzyma drugie życie! Ogromne znaczenie mają również sprzęty audio, w tym stare gramofony, radia itp. Ogromną popularnością cieszą się także inne dodatki, np. plakaty na ścianę. Powieszone nad sofą lub w innym miejscu, w którym ściana świeci pustką — ożywią pomieszczenie i dodadzą mu pazura. Ogromną zaletą jest również fakt, że w trakcie urządzania mieszkania w tym stylu, możesz sięgnąć po recykling starych mebli. Dzięki temu wydasz tylko na potrzebne materiały i zaoszczędzisz na zakupie nowych mebli.


Styl retro i zamiłowanie do staroci


Styl retro, choć podobny o vintage, nie jest tym samym. Opiera się o bowiem na aranżacjach i dekoracjach, które są stylizowane na dawne czasy — podczas, gdy akcesoria vintage to prawdziwe starocie i antyki. Wnętrza urządzane w stylu retro oddają pokłon w stronę mody z dawnych lat — a ta jak powszechnie wiadomo, lubi powracać. Jeżeli chcesz wiec urządzić salon w stylu retro, nie bój się sięgać po akcenty, które pochodzą z minionej epoki. Pamiętaj również, że styl ten może być również bardziej nowoczesną i odświeżoną formę. Czego nie może zabraknąć w pomieszczeniu urządzanym w stylu retro? W przypadku salonu są to: meble tapicerowane oraz wykonane z drewna. Nie bój się również stawiać na wyraziste, mocne kolory oraz chromowane dodatki. Urządzając salon w tym stylu, warto także wstawić stare witryny lub kredensy.


Jakie ozdoby na ścianę do salonu?


Pomimo kilku istotnych różnic, style te mają jeden wspólny mianownik. Jest to wspólne zamiłowanie do dekoracji na ścianach! Oba style nie znoszą nudy — puste przestrzenie na ścianie nie mają w nich racji bytu. Wbrew pozorom nie trzeba również wydawać na nie fortuny — wnętrze salonu można odmienić za niewielkie kwoty. Wystarczy wykorzystać w tym celu plakat na ścianę. Plakaty stylizowane na stare fotografie doskonale spiszą się w wystroju wnętrza vintage. Warto sięgać po te, których kolorystyka zachowana jest w odcieniach sepii lub połączeniu czerni i bieli. Do salonu w stylu retro poleca się natomiast wybrać plakaty we wzory geometryczne lub motywy roślinne. Plakaty do salonu w stylu retro to również grafiki stylizowane na dawne plakaty, np. te z epoki PRL-u.

Komentarze są wyłączone.